Thursday, April 13, 2006

HSDPA / IMS

HSDPA anlatması kısa ve kolay bir şey çünkü şu an kullandığımız altyapı karşılaştırarak anlatmak mümkün.
HSDPA (High Speed Downlink Access) demek. Downlink ne demek? Downlink baz istasyonundan cep telefonuna gönderilen sinyaller diyebiliriz. Bi de bunu tersi var tahmin edebileceğiniz gibi bu da uplink oluyor.
Peki niye ilk başta bu HSDPA konusu ele aldık derseniz çünkü bu operatörlere yayın ve içerik sağlama konusunda çok büyük bir avantaj sağlıyor.
HSDPA kısaca daha hızlı bağlantı demek. Ama daha hızlıdan kastım 3G’ye göre daha hızlı. Şu an GPRS ve EDGE arasında nasıl bir ilişki varsa UMTS (3G) ve HSDPA arasında da aynı tarz bir ilişki var. Şu an Turkiyede mevcut evlerde kullanılan ADSL hızından daha büyük bir hız sağlayacaktır bu kablosuz iletişime.
Peki bunun getirileri nasıl olabilir?
Daha hızlı müzik veya video yükleme, mobil TV, interaktif oyunlar yada aklınıza daha ne gelirse. Süper hızlı data bağlantısı yapan (teoride 3.7 Mbps’dan 14.4Mbps arası bir hız söz konusu) bir cep telefonunuz olduğunu düşünün ve verilebilecek hizmetler artık operatörünüzün hayal gücüne kalmış.
Bu da HSDP şu anki wireless teknolojinin neresinde olduğunu gösteriyor. Resmi zamanında umts forumdan almıştım

Ama asıl ileride mobil dünyayı şekillendirecek ve büyük ölçüde değiştirecek teknoloji IMSdir.
IMS (IP Multimedia Subsystem) her cihazın artık bir IP’ye sahip olması ve fix – mobil convergence demektir.
Şu an internette yapabildiğimiz herşeyi artık mobil dünyada da yapabileceğiz.
IMS’i Altyapı ve bu altyapı üzerinden verilebilecek triple play (audio, video, data) servislerden oluşan, erişim şebekelerinden bağımsız yeni bir kavram diye düşünmeliyiz.
IMS geldiği takdirde hayatımızda mümkün olacka bir senaryo:

Takside giderken kafanıza takılan bir proje konusunda arkadaşınızı arayıp soru sorabilir sonra daha iyi anlatabilmek için görüntülü konuşmaya geçiş yapabilir, diğer bir arkadaşınızın fikrini alabilmek için videokonferans başlatabilirsiniz. Cep telefonunuzdan başlattığınız konferansa diz üstü bilgisayarınızdan devam edebilir ve bu sırada mobil olan arkadaşlarınızı da videokonferansa çağırabilirsiniz

No comments: